AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol: fırtınadan önce sakinlik!

10 Mart 2022

Brent tipi ham petrol, varil başına 30 dolarlık desteğin yanında güçlenmeye devam ediyor. Dünkü sonuçlara göre Brent’in maliyet i%1.5 düşerek 29.89 $’a düştü. Gün içinde alıcılar, Suudi Arabistan’ın petrol üretimini daha da azaltma niyetlerinden destek alarak pozisyonlarını pekiştirmeye çalıştı, ancak küresel bir ekonomik toparlanmaya yönelik belirsiz beklentiler nedeniyle satıcıların liderliğini korudu.

Suudi haber ajansının arifesinde, Suudi Arabistan Enerji Bakanı’nın Haziran ayında Saudi Aramco’ya petrol üretimini günde 1 milyon varil daha azaltmasını emrettiğini bildirdi ve bu da toplam düşüşü Nisan seviyesinden günde 4,8 milyon varile çıkaracak. Böylece, Haziran ayında Suudi Arabistan günde 7,5 milyon varil üretecek. OPEC ++ ortakları tarafından yapılan anlaşmanın yetersiz uygulanmasına beklenen yanıt haline geldiğinden, üretimde ek bir gönüllü azaltma bilgisinin piyasayı etkilemediğini belirtmek gerekir. Kuveyt petrol bakanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın petrol piyasası dengesini geri kazanma çabalarını desteklemeye hazır olduklarını ve haziran ayında üretimi günde 80 bin varil daha gönüllü olarak azaltmalarına hazır olduklarını söyledi. Piyasanın durgun tepkisi, pazardaki aşırı arzın yanı sıra koronavirüs pandemisine bağlı talep düşüşünün, üretimin günde 1,1 milyon varil azalmasıyla çözülemeyen bir sorun olmaya devam ettiğini bir kez daha kanıtlıyor. Son haftalarda petrol tüketiminin artmaya başlamasına rağmen, analistler dünya çapında enfekte olan koronavirüs sayısında ikinci bir büyüme dalgasının ardından talebin bu yıl düşebileceğinden korkuyorlar.

Petrol üzerindeki baskı, boş hidrokarbon depolama kapasitelerinin azaltılmasıyla da uygulanır. Nisan ayında, petrol depolama tesislerinin fazla stoklanması, Mayıs ayı WTI petrol vadeli işlemlerinin maliyetinde varil başına -37,63 dolara düştü. Piyasa katılımcıları, Haziran vadeli işlemlerinin genişletileceği bu ayın sonunda benzer bir durumun yaşanabileceğinden korkuyorlar. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, petrolde kısa pozisyonlar tutmanızı öneririz.

Brent SellStop 29.40 TP 25.70 SL 30.10

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsinize