AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol fiyatları düşmeye devam edecek!

03 Şubat 2022

WTI ham petrol Perşembe günü varil başına 39.77 $ ‘a düşerek işlem seansını kırmızı bölümde sonlandırdı. Fiyatlar üzerindeki baskı, ABD’deki petrol rezervlerindeki değişim raporuna dayanıyor. Böylece ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından hazırlanan bir rapora göre, ABD’deki ticari petrol rezervleri 29 Ağustos – 4 Eylül haftasında 2 milyon varil artarak 500.4 milyon varile ulaştı. Stoklar 5 yıllık ortalamanın % 14 üzerinde. Wall Street Journal tarafından anket yapılan analistler, önceki haftaya göre ABD petrol stoklarında 1.2 milyon varil kesinti bekliyordu. NYMEX’te işlem gören petrolün tedarik edildiği Cushing terminalindeki (Oklahoma) petrol rezervleri 1.8 milyon varil artarak 54.5 milyon varile ulaştı. Çarşamba günü, Amerikan Petrol Enstitüsü (API) ABD petrol rezervlerinde 3 milyon varil artış açıkladı.

Petrol stoklarının 3 milyon varilden 231.9 milyon varile düşmesinin yanı sıra dizel yakıtı da dahil olmak üzere damıtık stokları üzerindeki fiyatların dengelenmesi için olmasa, petrol satışlarının daha fazla olabileceği belirtilmelidir.
Petrol rezervlerindeki düşüş, dünya ekonomisinden hidrokarbon talebindeki azalmanın bir başka kanıtıdır. Finansal piyasalarda daha önce Çin’in Ağustos ayında petrol ithalatının günde ortalama 11.23 milyon varil olduğu ki bu Temmuz ayına karşı 12.13 milyon varil ve aynı zamanda Haziran ayındaki günlük 12.99 milyon varillik rekor seviyenin altında olduğu ile ilgili haberler çıktığını hatırlayın. Bu veriler göz önüne alındığında, ÇED 2020’de küresel petrol talebindeki büyüme tahminini günde 210 bin varil düşürdü.

Petrol yatırımcıları, 17 Eylül’de yapılması planlanan OPEC + toplantısını dört gözle bekliyorlar. Ağustos ayında kartel, salgın nedeniyle talepte bir düşüş olması umuduyla kesintilerini azalttı. Fiyatların düşmesi, enerji paktındaki katılımcıları üretimi kısma taahhütlerini daha da yumuşatmaya zorlayabilir, bu da hammadde arzında bir artışa ve ayrıca daha büyük bir fiyat düşüşü riskine yol açacaktır.

WTI SellStop 36.90 TP 35.00 SL 37.50

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz