AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol fiyatlarındaki düşüş devam edecek mi?

03 Şubat 2022

Brent ham petrolü Pazartesi günü % 2.8 düşüşle günü 41.70 $ ile kapattı. Petrolün satışları, yatırımcıların hisse senedi piyasalarının çöküşünün yol açtığı riskten kaçışının yanında fazlalaştı.

Petrolün düşüşü, Libya’da petrol üretiminde artış olduğuna dair haberlerle desteklendi. Libya ulusal petrol şirketi NOC, Trablus’ta BM tarafından tanınan hükümet ve isyancı grup Libya Ulusal Ordusu lideri Halif Hafter’in hafta sonu barış anlaşması görüşmelerinin ardından petrol üretimine yeniden başladı. Hafter daha önce 8 ay boyunca üretimi engelledi. Wall Street Journal’a göre, Perşembe gününden itibaren bu ülkedeki petrol üretimi günde 220 bin varil artış olacak. Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, 2019’da Libya’daki petrol üretiminin günde 1 milyon varili aştığını hatırlayın. Ancak son aylarda silahlı gruplar tarlaları kapattı ve bazı durumlarda petrol üretim tesislerini devre dışı bıraktı. Ağustos ayında petrol üretimi günde sadece 100 bin varil olarak gerçekleşti.

Doların güçlenmesi de petrol fiyatlarının düşmesine katkıda bulundu. Amerikan para biriminin hammade fiyatları üzerindeki etkisi, tüm emtiaların maliyetinin ABD doları cinsinden hesaplanmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle ABD doları döviz kurundaki bir artış, diğer para birimlerini için daha az erişilebilir kılmaktadır. DXY dolar endeksi Pazartesi günü % 0.7 yükseldi.

Petrol satıcıları küresel ekonomik büyüme beklentilerinin yanı sıra hammadde talebine ilişkin korkularla karşı karşıya. Piyasa katılımcıları, günlük vaka sayısının neredeyse rekor düzeyde artması nedeniyle İngiltere’de tekrarlanan kısıtlayıcı önlemlerin alınmasının muhtemel olduğuna dair raporların ardından koronavirüs ile durumun kötüleştiğine dikkat çekti. Diğer Avrupa ülkelerinde de benzer bir durum gözlemlenmektedir. Yukarıdakiler dikkate alındığında petroldeki düşüş devam edebilir.

Brent SellStop 41.20 TP 39.50 SL 41.70

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz