AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol fiyatlarını kim düşürdü?

09 Mart 2022

Petrol piyasası kırmızı bölgeye taşındı. Perşembe günü işlem seansında Brent ham petrolü %2.1 düşüşle 42.31 $ ‘dan işlem gördü. Düşüş Cuma günü devam ediyor. Saat 9: 00’a kadar bir varil petrol 41.71$’dır.
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dava sayısı için bir başka anti-rekor karşısında pazar hissi kötüleşti. Amerika Birleşik Devletleri arifesinde 60 binden fazla yeni COVID-19 vakası kaydedildi. Florida, hastaneye kabullerde rekor bir artış olduğunu bildirdi. Yatırımcılar, yeni koronavirüs vakalarında daha fazla büyümenin, ekonomik aktivitelerin iyileşme şansını azaltacak olan engelleme önlemlerinin yeniden uygulanmasına yol açabileceğinden korkuyorlar.

Oklahoma’daki Cushing terminalindeki ham petrol rezervlerindeki artış da fiyatlar üzerinde baskı yarattı. ABD Enerji Bakanlığı’na göre, raporlama haftasında terminaldeki ham petrol rezervleri 2,2 milyon varil arttı. Bu 9 haftadaki ilk kazanç. Genel olarak, 3 Temmuz tarihinde sona eren haftada ABD’deki ticari petrol rezervleri (stratejik rezerv hariç) 5,7 milyon varil veya %1,1 artarak 539,2 milyon varile yükseldi. S&P Global Platts araştırmasında analistler 3,7 milyon varil stoklarında düşüş bekliyorlardı. Daha önce, Amerikan Petrol Enstitüsü (API) 2 milyon varil rezervinde bir artış olduğunu açıkladı. ABD Enerji Bilgi İdaresi, hisse senedi verilerine ek olarak, 3 Temmuz tarihinde sona eren haftada ABD petrol üretiminin günde 11 milyon varil olarak kaldığını bildirdi. 19 Haziran haftası için ülkenin üretim hızının ilk kez 11 haftada günde 10.5 milyon varilden yükseldiğini hatırlayın. O zamandan beri, gösterge değişmedi, günde 11 milyon varil kaldı.

Fiyatları düşürmek için kullanılan katalizör, Çin’de aşırı yağın dökülebileceği neredeyse hiç tank kalmadığı da bildirilebilir: PRC anakarasındaki depolama kapasiteleri %69 oranında kullanıldı, bu da teknolojik sınırdan sadece %1 daha azdı. Yılın başından bu yana, Çin’deki petrol rezervleri %24 büyüyerek 33.4 milyon tona ulaştı. Mayıs ayında, Çin’de “siyah altın” ithalatı %19 arttı ve günlük 11.3 milyon varil rekor kırdı. Tüm yüzey yağ depolama tesisleri dolu olduğundan, boşaltılacak hiçbir yeri olmayan Çin limanlarında tankerlerden gelen trafik sıkışıklığı hızla artıyor. Görünüşe göre, küresel petrol piyasası, hidrokarbon fiyatlarındaki gerilemeyi hızlandırabilecek bir bolluk arzının sonuçlarıyla karşı karşıya kalacak.

Brent SellLimit $41.90 TP $40.10 SL $42.50

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz