Petrol gerçekten düşmeye mahkum mu?

03 Mart 2020

Pazartesi günkü ticaret oturumu beklendiği gibi petrol alıcıları için başarılı oldu. Brent ham petrolü yaklaşık% 5 oranında değer kazandı ve varil başına 50.27 $ ‘dan 52.76 $’ a çıktı. Pozitif dinamikler Salı günü Asya seansında devam ediyor. Yazı sırasında, piyasadaki bir varil petrol için varil başına 53.50 dolar seviyelerinde

Fiyatlara destek, OPEC ülkelerinin bu hafta petrol üretiminde ek bir azalma üzerinde anlaşması bekleniyor. Piyasa iyimserliği, merkez bankalarının yeni ekonomik teşvik önlemleri ile küresel ekonomik büyümeyi destekleyebileceği beklentilerinden de etkilenmiştir. Daha önce, petrol fiyatları 2008 mali krizinden bu yana en önemli haftalık düşüşü göstererek Temmuz 2017’den bu yana minimum seviyeye karşılık gelen 48.9 $ ‘a yükseldi.

Mevcut iyileşmeye rağmen, Brent tipi ham petrol daha fazla zayıflama potansiyelini korumaktadır. Temel arka plan hala olumsuzdur. COVID-19’un hızla yayılması, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bir virüsten ilk kaydedilen ölüm vakasından sonra ana pazar korkusu olmaya devam ediyor. Salgın, küresel tedarik zincirlerinde bir bozulmaya neden oldu ve bu da genel bir ekonomik gerilemeye ve hidrokarbonlara olan talebin düşmesine neden oldu. Birçok piyasa katılımcısı, Fed dahil merkez bankalarının koronavirüsün ekonomik etkisini önlemek için yakında para politikasını yumuşatmasını beklemektedir. Bu önlemlere duyulan ihtiyaç, önümüzdeki krizde habercisi olan Çin’deki ticari faaliyet endeksindeki rekor düşüşten kaynaklanıyor.

Petrol piyasası katılımcıları 5-6 Mart tarihlerinde Viyana’da yapılacak OPEC toplantısını yakından izleyecek. Enerji paktı üyeleri, fiyatları istikrarlı hale getirmek ve arz ile talebi dengelemek için petrol üretimini daha da azaltma olasılığını tartışacaklar. Wall Street Journal, Suudi Arabistan’ın Rusya Federasyonu’na ve diğer OPEC ülkelerine uzlaşma sağladığını bildirdi – OPEC ülkelerinin üretiminin günde 600 bin varil azalması. Bu girişim desteklenmezse, Brent tipi ham petrol daha da düşmeye mahkum olacaktır. Bu arka plana karşı, kısa pozisyonları reddetmemenizi öneririz.

Brent SellStop 52.20 TP 50.20 SL 52.80