AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol: haber geçmişi bozulmaya devam ediyor

10 Mart 2022

Dünya finans piyasaları ateş içinde olmaya devam ediyor. Perşembe günü ticaret seansı sırasında Brent ham petrolü% 8 düşerek 32.70 $ ‘a geriledi. Petrol satışının arifesinde, ABD Başkanı Donald Trump 26 Avrupa ülkesinden ABD’ye girişte 30 günlük bir yasak olduğunu duyurdu. Koronavirüs enfeksiyonunun hızla yayılması nedeniyle her yerde uygulanan bu kısıtlayıcı önlemlerin, havacılık yakıtı talebi üzerinde son derece olumsuz bir etkisi olması beklenmektedir.

Petrol teklifleri üzerinde ek baskı, Suudi Arabistan’ın 18 Mart’ta yapılması planlanan OPEC + teknik komitesinin müzakerelerine katılmayacağı yönündeki raporlarla gerçekleştirildi. OPEC + 6 Mart’ın başarısız müzakerelerinden sonra, Rusya ve Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerini uzatmayı kabul edemedikleri zaman, teknik komite toplantısının aslında Moskova ve Riyad’ın uzlaşmaya varabileceği ve petrol birliğinin çöküşünü önleyebileceğine dair son umut olduğunu hatırlayın. Ancak bir mucize gerçekleşmedi. Suudi Arabistan toplantıya katılımını teyit etmedi.

Daha önce, Suudi Arabistan’ın “siyah altın” hacmini daha da azaltmayı reddetmesinin ardından, Suudi Arabistan OPEC + anlaşmasının sona erdiğini açıkladıktan sonra petrol fiyatları çöktü. Buna ek olarak, Krallık daha sonra Rusya da dahil olmak üzere tüm oyuncuları küresel enerji arenasından çıkarmak için ortaklar için eşi görülmemiş indirimler yapmaya karar verdi. Bloomberg’e göre, devlete ait petrol şirketi Saudi Aramso, Avrupa petrol rafinerilerine varil başına 25 dolardan fazla olmayan bir fiyata petrol tedarik etme sözü veriyor. Suudi Arabistan’ın indirimleri o kadar büyük ki, Rusya’daki Suudi Arabistan seviyesine fiyat düşürmenin neredeyse imkansız olduğunu belirtmek gerekir. Rus petrol şirketleri varil başına 2100 ruble seviyesinde petrol çıkarabiliyor. 75 ruble dolar döviz kuru ile bu 28 $. Yukarıdakiler dikkate alındığında, petrol düşüşü devam edebilir.

Brent SellStop 33.40 TP 30.50 34.00

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.