AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol: Neden Düşüş Devam Edecek?

03 Şubat 2022

Brent ham petrol, Salı günü baskı altında kalıyor. Saat 9:00’da petrol 41.97 dolara düştü. Piyasa katılımcıları, petrol satışının, Suudi devlet petrol şirketi Saudi Aramco’nun, tüm bölgelerden alıcılar için Ekim ayında teslimatla birlikte petrol satış fiyatlarını düşürme kararıyla ilişkili olabileceğine inanıyor.

Aramco, Asya bölgesi için Arab Light’ın fiyatını varil başına 1.40 dolar düşürdü ve şu anda bu marka Umman / Dubai markasına göre varil başına 0.50 dolar daha ucuz. Asya fiyatlarındaki düşüş, piyasa beklentileri ile uyumluydu ve Orta Doğu ham petrol fiyatlarının düşmesi ve zayıf rafinerilerin marjlarından kaynaklandı. Saudi Aramco, ayrıca kuzeybatı Avrupa’daki alıcılar için Arab Light’ın fiyatını Eylül teslimatlarına göre 0.20 $ düşürdü. Bu marka şu anda Kuzey Denizi Brentinden 2 dolar daha ucuz. Aramco, aldığı kararla bölgesel rafinerilerden alımları teşvik etmeye çalışıyor. Uzmanlar, Suudi Arabistan’ın rekabet avantajları yaratarak bir fiyat ticaret savaşındaki varlığını doğruladığını belirtiyor.

Petrol üzerindeki daha fazla baskı, para bloğunun önde gelen ekonomisi olan Almanya’daki endüstriyel üretime ilişkin zayıf verilerden geldi. Almanya İstatistik Dairesi Destatis’e göre, Almanya’da sanayi üretimi Temmuz ayında aylık % 9,3’ten % 1,2’ye düştü ve bu da % 4,8 olan piyasa beklentilerinden daha kötüydü. Yıllık bazda, üretim Haziran’da % 11.4 düştükten sonra % 10 düştü.

Piyasa duyarlılığındaki bozulma, Brexit hakkındaki artan belirsizlikten de kaynaklandı. Haberlere göre, İngiltere’nin en büyük ticaret ortağı olan AB ile ticaret anlaşması olmadan yıl sonunda geçiş aşamasından çıkma riskinin arttığını gösteriyor. Vergi zamları ve yükselen koronavirüs vakaları beklentisiyle, Brexit İngiltere ekonomisinin benzeri görülmemiş oranlarda bir durgunluğuna sebep olabilir. Güncel haberler göz önüne alındığında, petrolün düşüşü devam edebilir.

Brent SellLimit 41.90 TP 40.10 SL 42.50

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz