Petrol piyasanın kara pazartesi

09 Mart 2020

Pazartesi açılışında petrol keskin bir şekilde düştü ve maliyetin %20’sinden fazlasını kaybetti. Özellikle, Brent tipi ham petrol Cuma günü 3,5 yılın en düşük seviyesinde kapandıktan sonra varil başına 31,26$ düştü. Yılın başından bu yana, petrolün fiyatı %50 düştü. Mevcut işarette son kez 2016 yılında petrol vardı. Yatırımcılar, özellikle temel arka planın son derece olumsuz kaldığı gerçeği ışığında, mevcut düşüşün devam edebileceğine inanıyorlar.

Petrol satışları, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden ikisi olan Suudi Arabistan ve Rusya’nın, koronavirüs enfeksiyonu salgınının neden olduğu talepteki önemli düşüş nedeniyle petrol üretiminde daha fazla düşüşten ödün verememesinin ardından başladı. Suudi Arabistan, Rusya’yı üretimde daha büyük bir azalma planına katılmaya ikna edemedi. Buna karşılık, Rusya’nın ek bir anlaşmaya katılma konusundaki isteksizliği, OPEC ve kartel dışındaki on ülkenin üç yıldan fazla süren işbirliğine son verdi.

Bugünkü bir bakışla, yatırımcıların Suudi Arabistan’ın satış fiyatlarını önemli ölçüde azaltma ve petrol üretimini günde 10 milyon varilden fazla artırma planlarına verdiği tepki. OPEC ayrıca, Rusya ile işbirliği içinde bir kırılmanın ortasında Brent petrol fiyatlarının varil başına 30 dolara ulaşabileceğini söyledi. Rusya’daki petrol üretim maliyetinin Suudi Arabistan’dan daha yüksek olduğunu hatırlayın. Rusya’da petrol üretimi dünya varil başına 40$’lık maliyet etkin ise, Suudi Arabistan’da bu rakam varil başına yaklaşık 10$’dır. Piyasa katılımcıları, Suudi Arabistan’ın eylemlerinin OPEC ile Rusya arasında 2003 yılından bu yana düşük seviyelere hidrokarbon teklifleri gönderebilecek bir fiyat savaşının başlangıcı olduğuna inanıyor. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, Brent tipi ham petrolde “kısa” bir pozisyon tutmanızı öneririz.

Brent SellStop 36,00 TP 30,50 SL 36,80