AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol piyasası düşüşü devam ediyor!

10 Mart 2022

Petrol piyasasında uzun süredir beklenen düzeltme Cuma günü düştü. İlk işlem saatlerinde Brent ham petrolü yerel azami 36.48$’dan 33.89$’a geriledi ve %7’den fazla kaybetti.

Daha önce, petrol fiyatları aktif olarak büyüyordu ve iki buçuk ay içinde en yüksek seviyelere ulaştı. Mayıs ayının başından bu yana, WTI markasının bir varil maliyeti %80 ve Brent – %43 arttı. Fiyatlara destek, karantina önlemlerinin yumuşaması ve yeni enerji paktı nedeniyle petrol arzının azalması nedeniyle talepteki toparlanma ile sağlandı. Reuters’e göre, petrol izleme şirketlerine atıf yapan OPEC + ülkeleri, Mayıs ayında ihracat hacmini günde yaklaşık 6 milyon varil azalttı. Dünyanın önemli petrol üreten bölgelerinin imzaladığı yeni enerji paketine göre OPEC + ülkelerinin toplam üretimi 9,7 milyon varil azaltacağını hatırlayın. Anlaşma iki ay için tasarlanmıştır: Mayıs ve Haziran. Buna ek olarak, hidrokarbon pazarını yeniden dengeleme sürecini hızlandırmak için Suudi Arabistan, Kuveyt ve BAE Haziran ayından itibaren üretimi 1,2 milyon varil azaltacağına söz verdiler.

Yatırımcılar tarafında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki petrol rezervlerindeki değişiklikler hakkında da veri vardı. ABD Enerji Bilgi İdaresi’nden (ÇED) geçen hafta Çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre, Cushing’deki petrol rezervleri 5.5 milyon varil azaldı. Düşüş, üst üste ikinci hafta kaydedildi ve mevcut petrol depolama kapasitelerinin azalmasıyla ilgili endişeleri hafifletti ve bu da daha önce fiyatlarda keskin bir düşüşe katkıda bulundu.

Girişimin bugün alıcılardan satıcılara geçişi, ABD ile Çin arasındaki ticaret ilişkilerindeki artan gerilim ile açıklanabilir. Trump’a göre, eğer Çin geçen yılki protestolara yanıt olarak Hong Kong için ulusal güvenlik yasaları çıkarırsa ABD “sert” yanıt verecek. Pompeo ayrıca yangına yakıt ekleyerek, pandemi ve Dünya sakinlerinin “katliamı” için Çin’i suçluyor. Gerginliğin daha da artması durumunda, yeni karşılıklı görevler ve hatta ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin tamamen parçalanması, dünya ekonomik toparlanma süreçlerini önemli ölçüde zorlaştıracaktır. Görünüşe göre, belirtilen risk, hafta sonu öncesinde sabitleme pozisyonlarının geleneksel Cuma etkisi ile birleştiğinde, hidrokarbonların maliyetinde daha fazla bir azalma sağlayabilir.

Brent SellStop 34.20 TP 32.20 SL 34.70

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsinize