AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol piyasası, önceki düşükleri güncellemeyi riskliyor

10 Mart 2022

Perşembe günü Brent ham petrol %2.5 toparlanarak günü varil başına 25.12 $’a kapattı. ABD Başkanı Donald Trump, ABD Donanması ile tehlikeli bir yakınlaşma durumunda İran savaş gemilerine saldırılara izin verdikten sonra Ortadoğu’daki yükselen jeopolitik gerilimlerle alıntılar desteklendi. Çarşamba günü Trump, ABD ordusunun Fars Körfezi’nin petrol arterlerinin yaklaşık üçte birinin geçtiği devasa manevralar sırasında İslam Devrim Muhafızları Kolordu gemilerine ateş açma emri verdiğini hatırlattı. ABD ve İran arasındaki sözlü söylemin sıkılaşmasına rağmen, işler büyük olasılıkla kelimelerin ötesine geçmeyecek, bu nedenle petrol maliyetinin restorasyonu uzun sürmeyecek.

Piyasa katılımcıları, traderların dikkatinin hızlı bir şekilde önceki temel geçmişlerine, yani daha önce görülmemiş bir arz fazlasına ve bir salgın koronavirüs enfeksiyonu tarafından tetiklenen felakete neden olan bir düşüşe geri döneceğine inanıyorlar. Teklifler üzerindeki baskı, aşırı hammaddelerin depolanması için neredeyse tamamen ücretsiz depolama tesislerinin tükenmesi ile de uygulanmaktadır. Çarşamba günü, ABD Enerji Bilgi İdaresi (ÇED), ABD petrol stoklarının 17 Nisan tarihinde sona eren haftada 15 milyon varil artarak haftalık 13 büyüme kaydederek 518.6 milyon varile yükseldiğini bildirdi. Bu rapor, iki hafta önce kaydedilen 19,2 milyon varil rezervinde haftalık rekor bir artış kaydetti. Nymex vadeli işlemlere yönelik tedarik merkezi olan Cushing’deki petrol rezervleri, bir hafta önceki 55 milyon varilden geçen hafta 59,7 milyon varile yükseldi. Petrol rezervlerinin daha da büyümeye devam edeceği göz önüne alındığında, depolama eksikliği sorunu artacaktır, bu da kaçınılmaz olarak tüm petrol piyasasının “ayı” rallisinin yeniden başlamasına neden olacaktır. Bununla birlikte, Brent ham petrol önceki düşük fiyatı olan 17.46 dolarlık varili güncelleme riski hala var.

Brent SellStop 24,60 TP 22,10 SL 25,40

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.