AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol piyasası zirveleri güncellemeyi hedefliyor!

10 Mart 2022

Perşembe günü piyasada petrol fiyatları yükseliş eğilimini sürdürdü ve yine varil başına 40 doların üzerinde olduğu ortaya çıktı. Cuma günü pozitif dinamikler devam ediyor, saat 9: 00’da maliyet varil başına 40,26$.

OPEC + petrol bakanlarının resmi toplantısı ertelendi. Çünkü , Rusya ve Suudi Arabistan, anlaşma koşullarını tekrar tekrar ihlal eden Nijerya, Irak ve Kazakistan’ın anlaşmayı tam olarak yerine getirmesini çalıştırıyorlar. Ayrıca önceki anlaşmaları yerine getiremeyenlerin, kotalara uyulmamasını üretimi daha da azaltarak telafi etmekte ısrar ediyorlar.
Perşembe günü OPEC bakanı Suudi Arabistan Rusya ile Temmuz ayının sonuna kadar petrol üretimini azaltmak için bir anlaşma imzaladığı raporları fiyatlara destek sağlandı. OPEC + ülkeleri Mayıs ayında üretimi 8,6 milyon varil azalttı ve bu da üretimi % 89 sınırlama anlaşmasının uygulanmasına karşılık geldi. %100 anlaşmayı yerine getirmek üzere OPEC + ‘nın üretimi günde 1,1 milyon varil azaltarak günde 9,7 milyon varile Mayıs ve Haziran için kabul edilen seviyeye düşürmesi gerekiyor.

Üretimi azaltma anlaşmasının yeni şartlarının enerji paktının tüm üyelerin tarafından kabul edilmesi durumunda, güncellenen anlaşmanın onaylanması bu hafta sonu yapılan OPEC + petrol bakanlarında gerçekleştirilebilir.

ABD petrol rezervlerindeki değişikliklere ilişkin veriler bile trader’ların ruh halini etkilemedi. Amerika Birleşik Devletleri’nde 23-29 Mayıs haftasında ticari petrol rezervleri 2.077 milyon varil veya %0.4 azaldı. ABD benzin stokları 2,8 milyon varil veya %1,1 arttı. Ancak analistler 1 milyon varil artış olacağını tahmin ettiler. Enerji Bilgi İdaresi, dizel talebinde 21 yılın en düşük seviyesine gerilediğini ve ABD ekonomisinde toparlanma hızının beklenenden daha yavaş olabileceğine dair daha fazla kanıt bildirdi.

Piyasa katılımcıları, petrolün “yükseliş” dinamiklerinin Pazartesi gününe kadar devam edebileceğine inanıyorlar. Pazartesi günü yalnızca OPEC + toplantısının sonuçları değil, aynı zamanda kilit petrol üreten ülkelerin hidrokarbon piyasanın daha fazla desteklenmesine yönelik niyetlerinin belirlenecek.

Brent BuyStop 40.40 TP 42.10 SL 39.90

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz