AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol piyasasını destekleyen nedir?

10 Mart 2022

WTI ham petrolü Perşembe günü varil başına 27.93 $ ‘a geriledi. Günlük büyüme %7.25 idi. Girişim Cuma günü alıcılarla devam edecek. Bir varil petrolün maliyeti saat 9: 00’a kadar zaten 28.50 doları aşıyor.

Tırnaklar daha önce koronavirüs pandemisinin yayılmasını önlemek için kullanılan karantina önlemlerinin yumuşamasıyla artan tüketim belirtileri ile desteklenmektedir. Özellikle, Çin’in çeşitli bölgelerinin yanı sıra Avrupa ve ABD’deki bazı ülkelerde yavaş yavaş normal yaşama geri dönen talepte bir iyileşme gözlenmektedir. Geçen hafta, Çin rafinerilerinde petrol arıtımı neredeyse 13.3 milyon varil kriz öncesi seviyesine yükseldi, bu da Şubat sonunda ulaşılan minimum seviyeye göre günde yaklaşık 3 milyon varil daha yüksek. Aynı zamanda, ülkelerin ekonomik askıya alınmış canlandırma durumundan kademeli olarak çıkışlarına rağmen, Mayıs ayında dünya petrol tüketimi hala düşük seviyelerde kalacaktır ve muhtemelen bir yıl öncesine göre 21.5 milyon varil daha düşük olacaktır. Bu değerlendirme IEA uzmanları tarafından bir gün önce yayınlanan bir raporda sunuldu.

Petrol alıcıları tarafında Suudi Arabistan, Rusya ve ABD dahil olmak üzere önde gelen hidrokarbon ihracatçıları tarafından üstlenilen petrol üretimini azaltmak için ortak önlemler de bulunuyor. Nisan ayında OPEC ve kartelin petrol üreten 10 ortak ülkesinin 9,7 milyon varil üretimde ortak bir azalma üzerinde anlaştıklarını hatırlayın. Bu anlaşma 1 Mayıs’ta yürürlüğe girdi. Piyasa katılımcıları, ülkelerin üretimi azaltma yükümlülüklerini yerine getirmedeki temizliğinin, talebin kademeli olarak toparlanmasıyla birlikte, pazarın yeniden dengelenmesi sürecini hızlandıracağına inanmaktadır. Ancak, işlem şartlarının ne kadar net bir şekilde karşılandığı, yalnızca ayın sonunda sunulacak olan OPEC ++ teknik komitesinin bir sonraki raporundan sonra bilinecektir.

Petrol piyasası için kilit risk, 19 Mayıs’ta başlayacak olan Haziran WTI sözleşmelerinin sona erme tarihi olmaya devam ediyor. Depolama kapasitesinin eksikliği göz önüne alındığında, yakındaki vadeli işlemlerin alıcılarının sayısı azaltılabilir. Buna ek olarak, Mayıs vadeli işlemlerinin sona ermesi ve petrol kotasyonlarının negatif değerlere düşmesi anıları hala taze. Bu arka plana karşı, 19 Mayıs’a kadar hidrokarbon almaktan kaçınmanızı öneririz.

WTI SellStop 27,50 TP 23,50 SL 28,20

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsinize