AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol: Yükseliş rallisi devam edecek mi?

10 Mart 2022

Petrol piyasası büyümeye devam ederek, dünyadaki karantina önlemlerini zayıflatmanın yanı sıra yatırımcıların risk iştahını artıran koronavirüse karşı bir aşı için yeni umutlar alarak destek almaya devam ediyor. Pazartesi günü düşük likit bir piyasa ardından Brent ham petrolü %2.5 ekleyerek varil başına 35.23 $ ‘dan 36.09 $’ a geriledi.

OPEC + ülkelerinin üretimi azaltma yükümlülüklerini yerine getirmeye devam etmeleri ve hidrokarbon pazarındaki dengeyi yeniden kurma sürecini hızlandıracağı beklentileri fiyatlara ek destek sağlıyor. OPEC + üretimini azaltma anlaşmasının bir parçası olarak, ülkedeki petrol üretiminin günde neredeyse 8,5 milyon varil seviyesine düştüğünü bildiren Rusya da fiyatları artırabilir.

OPEC + ülkeleri, geçen yılki seviyelerin çok altında kalan hidrokarbonların maliyetini korumak için tasarlanmış ek önlemleri tartışmak üzere Haziran ayı başında başka bir toplantı yapmayı planlıyor. Nisan ayının başlarında, kilit petrol üreticileri üretimi günde 9,7 milyon varil azaltmayı kabul ettiler. Buna ek olarak, Suudi Arabistan, BAE ve Kuveyt, Haziran ayında başlayarak üretimi günde 1,2 milyon varil azaltmaya hazır olduklarını açıkladı.

Petrol fiyatlarındaki yerel artışa rağmen, küresel ekonominin küresel durgunluktan çıkması uzun bir süre, pandemik yeniden salgın riski ve soğuk savaşın eşiğinde olan ABD ile Çin arasında artan gerginlik olasılığı nedeniyle daha fazla toparlanma sınırlı olabilir. Geçen Pazar, Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Robert O`Brien, Çin’in Hong Kong için önerilen ulusal güvenlik yasasının, şehrin finans merkezi olma durumunu tehdit ettiğini ve yeni ABD yaptırımlarına yol açabileceğini söyledi. Trump bu tür tedbirleri alırsa, petrol talebi gibi küresel ekonomik büyüme de ek zorluklarla karşılaşacaktır. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, belirtilen risk piyasada kaldığı sürece, petrol baskısı herhangi bir zamanda artabilir.

Brent SellStop 36.10 TP 31.50 SL 37.10

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsinize