AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrole neler oluyor?

10 Mart 2022

Küresel finans piyasaları rekor kırmaya devam ediyor. Bu kez petrol sektörü özellikle seçkin oldu. Perşembe günü yapılan ticaret seansı sırasında Brent tipi ham petrol hızlı bir yükseliş ivmesi gösterdi ve saniyeler içinde 25$’dan 36.10$’a geriledi. Şu anda günlük sonuç +%40’a ulaştı. Gün içi oynaklık azaldıktan sonra, inisiyatif tekrar varil başına 30$’ın altında teklif vermeyi başaran satıcılara geçti.

Petrol fiyatlarındaki patlayıcı artış, yatırımcıların ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mohammed bin Salman ile görüştüğü yönündeki tepkisidir ve Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretimini günde en az 10 milyon varil azaltmayı kabul edeceğini öngörüyor . Trump’ın mesajı Riyad ve Moskova arasındaki bir fiyat savaşında ateşkes umudunu yeniden canlandırdı, ancak iyimserlik uzun sürmedi. Kremlin, Suudi Arabistan ile müzakere etmediğini söyleyerek bu bilgileri hemen reddetti. Biraz sonra Suudi Arabistan’daki resmi kaynaklar, krallığın diğer G20 ülkeleri tarafından desteklenmesi durumunda üretimde önemli bir düşüş düşünmeye hazır olduğunu bildirdi.

Mart ayında Suudi Arabistan ve Rusya Federasyonu’nun üretimi sınırlamayı kabul etmediklerinde petrol fiyatlarının önemli bir baskı altına girdiğini hatırlayın, daha sonra Suudiler üretimi günde 12 milyon varile çıkardı ve ortakların ihracat fiyatını tarihsel düşüklere indirdi. Enerji sektörü başka bir sorunla karşı karşıya kaldı – koronavirüs pandemisi ile kötüleşen bir durumun ortasında talepte keskin bir düşüş.

Tabii ki, petrol fiyatlarındaki son artış bu günlerde çarpıcı bir olaydı ve son haftalarda petrol piyasasında devam etti. Bununla birlikte, Rusya ve Suudi Arabistan’ın günde olağanüstü 10 milyon varili piyasadan çıkarmayı kabul etme ihtimalinin düşük olması, küresel ekonomide toparlanma için korkunç beklentilerle birlikte, petrol fiyatlarının düşüş trendinden çıkma kabiliyeti konusunda şüpheci olmaya devam ediyor.

Brent SellStop 28,20 TP 25,10 SL 28,80

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.