Petrolün Azalma Potansiyeli Hakkında

17 Şubat 2020

Brent tipi ham petrol Cuma günü yükseldi ve günü varil başına 57,32 dolardan kapattı. Alıcılar, Çin koronavirüs enfeksiyonunun yayıldığının doğrulanmış gerçeğinin arka planında bile girişimi sürdürmeyi başardılar.

Geçen hafta, Çinli yetkililer COVID-19 virüsünden ölümün arttığını bildirdiler ve bu durum ilk olarak 2019’un sonunda Wuhan’da ortaya çıktı. Bugüne kadar, toplam ölüm sayısı 1775’e ulaştı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, ülkenin kıtasındaki 10 bin yeni onaylanmış koronavirüs enfeksiyonu vakası bildirdi ve toplam enfekte sayısı 71334 kişiye ulaştı. PRC hükümeti tarafından virüsü belirleme yöntemini değiştirdikten sonra Perşembe günü vaka sayısı hızla arttı. Yüksek enfeksiyon oranları şimdiden Çin’den günde 3 milyondan fazla varil petrol talebinde düşüşe neden oldu. Salgının Çin ekonomisine ekonomik büyümenin% 1-1,5’i arasında mal olması bekleniyor. Çin’in dünyadaki payı% 18’i aştıkça, daha s küresel durgunluk ihtimalini arttiriyor.

Petrol alıcıları OPEC ülkelerinin “siyah altın” tekliflerinin daha da çöküşünü önlemek için üretimde ek bir azalma üzerinde anlaşmaya varma niyetiyle ilgili söylentiler konusunda destek bulabilirler. Dahası, OPEC tarafından arzın daha da azaltılması yönünde ortak bir karar verilmesi ihtimalinden bahsedersek, hala Rusya’ya bağlı. Rus petrol ve gaz şirketlerinin, bu önlemleri erken göz önünde bulundurarak, üretimde daha büyük bir azalma kabul etmediğini hatırlayın. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, petrol piyasası, özellikle yeni bir pnömoni salgını salgınının devam etmesi bağlamında, daha fazla düşüş potansiyeli taşımaktadır.

Brent SellStop 56.80 TP 52.70 SL 57.50