AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrolun baskı altında rekor düşüşü

10 Mart 2022

Petrol piyasası ciddi bir temel baskı yaşamaya devam ediyor. Pazartesi günü ticaret seansında Brent tipi ham petrol, Şubat 2016’dan bu yana en düşük seviyesine ulaşarak varil başına 29,72 dolara düştü. Salı günü yerel toparlanmaya rağmen, girişim hala satıcılarda kalıyor, bu da düşüş trendinin devam etmesi her zaman mümkün olduğu anlamına geliyor.

Petrol fiyatları, koronavirüs pandemisinin yayılmasının neden olduğu panik hissini yansıtarak küresel borsalarla birlikte düşmeye devam ediyor. İspanya hafta sonu olağanüstü hal ilan etti. Euro bölgesindeki dördüncü en büyük ekonomi, koronavirüsten 342’ye kadar ölüm sayısının iki katına çıktığını bildirdi. En çok etkilenen ülke olan İtalya, 2100’den fazla kişinin toplam ölüm oranını doğruladı. Almanya komşu ülkelerle sınırları kapattı. Küresel ekonomi yavaş yavaş bir durgunluğa sürükleniyor ve hidrokarbon talebi için kasvetli beklentiler çekiyor. Bloomberg’e göre, koronavirüs pandemisini çevreleyen durum nedeniyle, 2020’de küresel petrol talebi tarihteki en büyük düşüşü gösteriyor. Goldman Sachs, Şubat ayından Nisan ayına kadar petrol talebinin günde 4 milyon varil azalacağını öngörüyor. Petrol üzerindeki baskının arifesinde, Çin’den gelen zayıf verilerin yayınlanmasından sonra da yoğunlaştı ve ülkedeki endüstriyel üretimde % 13,5, sermaye yatırımı -% 24,5, perakende satışlar -% 20,5 oranında bir düşüş bildirdi.

Petrol dışı fiyatlar, Rusya’nın OPEC + üretim kesintilerini desteklemeyi reddetmesinin ardından geçen hafta çöktü ve ardından Suudi Arabistan Nisan ayından itibaren üretimi artırmaya hazır olduğunu açıkladı. Benzer planlar Nijerya, BAE ve Rusya tarafından da dile getirildi. Bu nedenle, Nisan ayından bu yana beklenen arz artışı, küresel ekonomideki yavaşlamanın neden olduğu talebin çöküşüyle birlikte, dünya petrol piyasasının 2020 yılının ikinci çeyreğinde kaçınılmaz olarak önemli miktarda arzla karşı karşıya kalacağı anlamına gelmektedir. Ön verilere göre, petrol fazlası 6 milyon varili aşabilir. günde. Bunu göz önünde bulundurarak, kısa pozisyonlar tutmanızı öneririz.

Brent SellStop 30,60 TP 28,50 SL 31,10

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.