AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrolun durumu OPEC toplantısından sonra

10 Mart 2022

Yeni bir haftanın açılışında petrol karışık dinamikler gösteriyor. Saat 10: 00’a kadar Brent teklifleri varil başına 32 dolara yakınken, 30 doların ve altındaki bölgelere gerileme potansiyelini koruyor.

Piyasa katılımcıları OPEC + ülkelerinin petrol üretimini azaltma kararını analiz etmeye devam ediyor. Özellikle OPEC, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere diğer petrol üreten ülkeler, geçen Pazar farklılıkların üstesinden gelmeyi başardılar ve dünya tedariklerinin yaklaşık% 10’u olan Mayıs-Haziran döneminde günde 9.7 milyon varil rekor kırmayı kabul ettiler. Bu önlem, petrol piyasasındaki durumu istikrara kavuşturmanın yanı sıra hızlı bir düşüş trendinin gelişmesini kırmak için ortak bir girişimdir. Petrol üretiminde kararlaştırılan azalmanın tarihteki en büyük düşüş haline geldiğini belirtmek gerekir. Perşembe günü OPEC +, üretimde günde 10 milyon varil azalması konusunda anlaşmaya varılmasını önerdi, ancak Meksika kendisine verilen kotaya karşı çıktı ve nihai anlaşmayı erteledi. Cuma günü, ABD’nin Başkanı Trump Meksika’nın hissesini alarak üretimi azaltacağını duyurdu. Sonuç olarak, Meksika günde 400 bin varil yerine üretimi sadece 100 bin varil azaltmayı kabul etti.

Anlaşmaya varılmasına rağmen, trader’lar uzun pozisyon açmak için acele etmiyorlar. Gerçeği OPEC + ‘nin çabaları, günde 20-25 milyon varile ulaşabilen kısa vadeli dengesizliği ortadan kaldırmak için yeterli değildir. Ayrıca, ücretsiz petrol depolama tesislerinin çoğunun Mayıs ayına kadar dolu olması bekleniyor. Üretimi azaltma anlaşması Haziran ayında sona eriyor. Bu nedenle, kısmi çözümden bir ay sonra, piyasada yeniden ortaya çıkan önemli bir aşırı risk sorunu. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, ek azaltma sorunu yine 2020’nin ikinci yarısında alakalı hale gelecek ve bu da siyah altın piyasasında daha fazla satışa neden olacaktır.

Brent SellStop 31,90 TP 27,50 SL 32,80

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.