USDCAD: 1.35 hedefinde

05 Mart 2020

USDCAD paritesi , 1.34 direnç seviyesini test etti ve ardından düzeltildi ve işlem seansını Çarşamba günü 1.3384 seviyesinde bitirdi. Girişimin Perşembe günü alıcılarla kaldığını, bu da 1.34’lük ikinci bir test seviyesinin şansını artıran ve bu sefer başarılı olabileceğini belirtmek gerekir.

Kanada doları satışları, Kanada Merkez Bankası’nın dünkü toplantı sonuçlarının ardından kabul edilen faiz oranını düşürme kararından kaynaklanıyor. Böylece, Kanadalı düzenleyici, koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasının etkilerini azaltmak için anahtar faiz oranında önemli bir azalmaya giden G7 ülkelerinin düzenleyicilerinden ikincisi oldu. Bir gün önce ABD’li düzenleyici tarafından benzer bir karar alındı. Özellikle Fed, faiz oranını% 0,5’e düşürerek% 1,25’e düşürdü. Buna ek olarak, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yumuşak yorumları arasında, yatırımcılar Federal Rezerv’in nisan toplantısında oranları tekrar düşürebileceğini öne sürdüler.

Kanada Bankası da kilit faiz oranını% 0,5’ten% 1,25’e düşürdü. Bu, ekonominin küresel finansal kriz nedeniyle durgunluğun yaşandığı Mart 2009’dan bu yana 25 baz puandan fazla bir faiz indirimi gerçekleştirdi. Buna ek olarak, Kanada Merkez Bankası önümüzdeki ay yapılacak bir toplantıda para politikasının daha da rahatlatılması olasılığını ima etti.
Kanada doları üzerindeki baskı, Kanada’nın ana ihracat mallarından biri olan düşük petrol fiyatları tarafından da uygulanmaktadır. Brent tipi ham petrol işlem seansını 51.59 $ ‘a geriledi. Hidrokarbon satışları, küresel ekonomideki yavaşlama nedeniyle hammadde talebine yönelik korkular ve piyasa katılımcılarının OPEC ülkelerinin Viyana’da yapılacak bir toplantıda petrol üretiminde ek bir azalma konusunda anlaşabileceği konusunda şüphe ile ilişkili. Daha önce teknik bir toplantıda, OPEC komitesi günde 1,7 milyon varil üretim düşüşünün yıl sonuna kadar devam etmesini ve ikinci çeyrekte üretimin daha da azaltılmasını önerdi. Çarşamba günü OPEC , Suudi Arabistan ve Rusya Federasyonu liderleri bu konuda bir anlaşmaya varamadılar. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, USDCAD paritesinin büyümesi devam edebilir.

USDCAD BuyLimit 1.3380 TP 1.3520 SL 1.3340