USDJPY: Daha da büyük bir düşüş riski var

04 Mart 2020

Salı günü açık artırmada USDJPY paritesi % 1.1 oranında sert bir düşüşle 107.70 seviyesine geriledi. Günlük minimum 106.92 idi. Döviz paritesi satışına yönelik katalizör, ABD Federal Rezervinin faiz oranını 0.50 baz puan düşürerek % 1,25 seviyesine düşürme kararıydı. Bu önlem, Amerikan düzenleyicisinin eğrinin önünde hareket etme arzusunu açıkça göstermektedir. Ekte yayınlanan bir açıklamada, “ABD ekonomisinin temelleri güçlü olmaya devam ederken, koronavirüs dünyadaki ekonomik faaliyetler için büyüyen riskler oluşturuyor.” Ayrıca merkez bankası, olayları ve bunların ekonomik beklentiler için sonuçlarını yakından izlediğini ve araçlarını, koşullara bağlı olarak hareket ederek ulusal ekonominin büyüme hızını korumak için kullanacağını da sözlerine ekledi.

Acil durum toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında, ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell da müteakip ek teşviklerin oranlarda daha fazla düşüş şeklinde olacağını belirtti. Piyasa katılımcıları bu yorumlarda, Fed’in Nisan ayında yapılacak bir toplantıda başka bir oran indirimi yapabileceklerine dair bir ipucu buldu. Fed, dünyanın en büyük ekonomilerinin maliye bakanlarının, coronavirüsün ölümcül salgınının neden olduğu ekonomik sonuçları en aza indirgemek için para uyaranlarına hazır olduklarını doğrulayan ortak bir telekonferansın ardından bir açıklama yayınladıktan kısa bir süre sonra beklenmedik bir adım attı. Bunlardan ilki Federal Rezerv idi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın para politikasını daha da yumuşatmaya yönelik çağrılarıyla dolar üzerindeki ilave baskı da uygulanmaktadır. Trump’a göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kilit faiz oranı sıfır işaretinde olmalıdır. Bugün, trader’lara ADP’den Amerikan işgücü piyasası verileri ve ISM hizmetleri sektöründeki faaliyetler sunulacak. Zayıf istatistikler, özellikle ABD 10-yıllık tahvillerinde rekor düşük getiri koşullarında, faiz oranlarında ek bir düşüş lehine başka bir argüman olabilir. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, doların değer kaybı devam edebilir.

USDJPY SellLimit 108.10 TP 106.60 SL 108.50