USDJPY düşüş potansiyelini koruyor

11 Mart 2020

USDJPY çifti, Salı günü olumlu işlem seansını kapattıktan sonra Çarşamba günü gerilemeye devam ederek 105,23 seviyesine geriledi. Japon yenini içeren savunma varlıklarına olan talebin artması, koronavirüs salgınının yayılmasıyla ilişkili finansal piyasalarda gerginliğin devam ettiğini göstermektedir.

Amerikan doların arifesinde, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongre’den bordro vergisini düşürmesini ve ABD’deki koronavirüs salgınının olumsuz sonuçlarını etkisiz hale getirmek için gerekli diğer önlemleri almasını isteyeceği yönündeki ifadelere karşı destek aldı. Son verilere göre, ABD’deki dava sayısı 1000 kişiyi aştı. Trump’ın piyasaları sakinleştirmeyi başardığını, ancak sadece kısa bir süre için kayda değer. Bugün, piyasa katılımcıları dikkatlerini tekrar FED’in daha fazla para uyaranı olasılığına çevirdiler, bu da olasılığı Trump’ın dün FED oranlarında ani bir düşüşe neden olma çağrısının arka planına karşı önemli ölçüde arttı, bu da diğer G7 ülkelerinin merkez bankaları için tipikti.

Bu nedenle, dolar üzerindeki mevcut baskı tam olarak ABD’deki para politikasını hafifletme olasılığından kaynaklanmaktadır. Birçok analist, ABD düzenleyicisinin 17-18 Mart tarihlerinde ve yine 28-29 Nisan tarihlerinde yapılacak bir toplantıda% 0.50 oranında ek bir düşüşe gidebileceğine inanıyor. FED’in bu tür eylemleri, geçen hafta 2008’den bu yana ilk kez olağanüstü bir yumuşama politikası uyguladığı ve nihayetinde faiz oranının hedef aralığının % 0 ile % 0,25 arasında olacağı FED’in hareketinin tekrarı olacak. Bu seviye en son 2015 yılında gözlendi.

Bugün, yatırımcılar ABD’den tüketici fiyatlarının dinamikleri hakkında bir makroekonomik istatistik bloğunun yayınlanmasını bekliyorlar. Analistlerin tahminleri, yeni parasal teşvikler lehine başka bir argüman olabilecek göstergelerde bir düşüş olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, USDJPY baskı altında kalma riski altındadır.

USDJPY SellStop 104,90 TP 102.10 SL 105,50

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir