Virüs DAX30’a baskı yapmaya devam ediyor

06 Mart 2020

ABD Federal Rezerv oranındaki bu hafta beklenmedik düşüş, küresel merkez bankalarının hızla yayılan koronavirüs enfeksiyonunun küresel ekonomi üzerindeki olumsuz etkisinden çok korktuğunun bir başka kanıtıydı.

Fed’i takiben, Kanada Bankası Çarşamba günü de benzer bir karar verdi ve kilit faiz oranını % 0,5 % 1,25’e düşürdü. Şimdi herkes bir soru ile ilgileniyor: bir sonraki regülatör hangisi olacak?

Piyasa katılımcıları ECB’nin parasal kararlılık batonunu alabileceğine inanıyor. Ancak, her zaman olduğu gibi bir “ama” vardır. Avrupa düzenleyicisinin ulusal ekonomiye yardım etmek için kullanılabilecek pek çok parasal aracı yoktur. Geçen yıl Eylül ayında, anahtar oranını% -0.5’e düşürdü ve aynı zamanda niceliksel genişleme programına ayda 20 milyar avroyla devam etti. ECB’nin bir sonraki toplantıda yeni kararları bir hafta içinde açıklaması bekleniyor. Mevduat oranındaki ek bir azalmaya ek olarak, Avrupa düzenleyicisi tahvil alım hacimlerini de artırabilir ve böylece olası mali teşvikleri destekleyebilir. ECB’nin tekrar tekrar Euro Bölgesi Hükümeti’ni para bloğunun ekonomisini destekleme konusunda daha fazla sorumluluk almaya çağırdığını hatırlayın. Son günlerde, Almanya ve İtalya, şirketler için sübvansiyonlar ve vergi indirimleri şeklinde küçük mali teşvik tedbirleri açıkladı.

ECB’den gelen yeni ekonomik teşviklerin yüksek olasılığına rağmen, uzmanlar Avrupa borsa varlıklarını satın almayı planlayanları gururlandırmamalarını tavsiye ediyor. Gerçek şu ki, Euro Bölgesi virüsün yayılmasından önce bile ciddi zorluklarla karşılaştı. Daha önce, ticaret savaşları, jeopolitik gerilimler ve Brexit ile ilgili İngiltere ile yapılan zor müzakereler nedeniyle önemli ölçüde zayıfladı. Virüs sadece yavaşlamayı daha da kötüleştirerek iş güvenini daha da zayıflattı ve ihracata yönelik şirketleri bozdu. Bu nedenle, birçoğu ECB’den parasal enjeksiyonların bir şekilde salgının sonuçlarına karşı mücadelede yardımcı olabileceğinden şüphe ediyor.

Dax30 SellStop 11700 TP 11050 SL 11850