AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

WTI almak için henüz geç değil!

07 Şubat 2022

WTI ham petrol, varil başına 42-43 $ aralığında konsolide olmaya devam ediyor. Belirgin dinamiklerin eksikliği, piyasa belirsizliğinden ve çelişkili temel geçmişlerden kaynaklanmaktadır.

Bir yandan, WTI ABD petrol stokları verileri ile destekliyor. Enerji Bilgi İdaresi’nin raporuna göre, ABD ham petrol stokları haftada 4.5 milyon varil düşüşle 514.1 milyon varile ulaştı. Wall Street Journal tarafından anket yapılan analistler, bir önceki haftaya göre stoklarda 2 milyon varil kesinti bekliyordu. NYMEX’te işlem gören petrolün gerçekleştirildiği Cushing terminalindeki (Oklahoma) petrol stokları 1.3 milyon varil artarak 53.3 milyon varile ulaştı. Benzin stokları 722 bin varil düşüşle 247.1 milyon varil olurken, analistler bir önceki haftaya göre 800 bin varil düşüş bekliyordu. Rapor ayrıca geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri’ndeki petrol üretiminin günde 300 bin varil düşüşle 10,7 milyon varile düştüğünü gösterdi.

Öte yandan, fiyatlardaki toparlanma, OPEC ve IEA’dan düşen petrol talebi tahminleriyle sınırlanıyor. Uluslararası Enerji Ajansı, bir gün önce 2020 petrol talebi tahminini düşürdü ve koronavirüs salgını nedeniyle hava yolculuğundaki bir azalmanın küresel talepte günde 8.1 milyon varil düşüşe neden olacağı uyarısında bulundu. Bu da Temmuz ayındaki tahminlere göre 140 bin varilden fazla. Çarşamba günü yayınlanan OPEC raporu, 2020 yılında talebin günde 9,1 milyon varil azalmasının beklendiğini söyledi. Ayrıca İsrail ile BAE arasında resmi diplomatik bağların kurulduğunun duyurulması da petrol fiyatlarının düşmesine katkıda bulundu. Bu ülkeler arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi, Orta Doğu’daki petrol tedarikiyle ilgili riskleri azaltabilir.

Petrolün diğer dinamikleri, Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında bu Cumartesi başlayacak olan ticaret müzakerelerinin gidişatından etkilenebilir. Bir başka kilitlenme durumunda, önümüzdeki hafta hidrokarbon piyasasındaki satışlarla başlayacak riskler ortaya çıksa da, alıcılar toplantı beklentisiyle yerel maksimumları 43.50 $ ‘dan yenileme girişiminde bulunabilirler.

WTI BuyLimit 42.10 TP 43.50 SL 41.70

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz