AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

WTI ham petrol: bir sonraki düşüş beklenmeyebilir!

03 Şubat 2022

Petrol piyasasında satışlar devam ediyor. Perşembe günü WTI ham petrol,% 0,8 düşüşle günü varil başına 41,28 $ ‘dan kapattı. Petrol fiyatları, Cuma günü ABD işgücü piyasasının durumuna ilişkin verilerin açıklanmasından önce baskı altında kalmaya devam ediyor.

Petrol piyasasında düzeltme, Çarşamba günü benzine olan talebin düştüğünü gösteren verilerin yayınlanırken başladı. 22-28 Ağustos haftasında ABD’de ticari petrol rezervlerinde önemli bir düşüş bile alıcılara destek sağlamadı. Özellikle hisse senetleri 9.4 milyon varil düşüşle 498.4 milyon varile geriledi. Wall Street Journal tarafından anket yapılan analistler, ABD petrol stoklarında önceki haftaya göre 1.8 milyon varil düşüş bekliyorlardı.

Piyasa katılımcıları, petrol piyasasındaki önemli ölçüde artan oynaklığı ABD dolarındaki daha az yoğun hareketlerle ilişkilendiriyor. Haftanın başlarında, DXY dolar endeksi 2 yılın en düşük seviyesine geriledi ve ardından keskin bir toparlanma yaşandı. Zayıflayan dolar genellikle emtia fiyatlarını destekler. Aynı zamanda doların güçlenmesi, karşıt dinamikleri de getiriyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüş, Bloomberg’in Irak’ın OPEC + anlaşması kapsamında ek bir üretim kesintisine ilişkin yükümlülükler için 2 aylık ödemesiz süre talep edebileceğini bildirmesinden de kaynaklanıyor olabilir. Bu yazın başında fiyatlarıını aşan ülke ve diğer bazı ihracatçılar, anlaşmanın şartlarına uyulmamasını, tarlalarından daha büyük bir üretim kesintisi yaparak telafi etmelidir.

Bugün, saat 15: 30’da yayınlanacak olan ABD işgücü piyasası verileri petrolün dinamiklerini etkileyebilir. İstatistikler doların zayıflamasına yol açarsa petrol fiyatlarındaki düzeltme başladığı kadar hızlı bir şekilde sona erecektir.

WTI BuyStop 41.50 TP 43.70 SL 40.80

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz