AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

WTI: Pazarın düzeltmeye ihtiyacı var!

10 Mart 2022

WTI ham petrol, Pazartesi piyasasında varil başına 40,55$ seviyesine geriledi. Salı günü Asya seansında tekliflerin düşmesine rağmen, petrol fiyatı son üç ay içinde hala en yüksek seviyede.

Koronavirüs enfeksiyonu ile yeni enfeksiyonların sayısı artmaya devam etse de, fiyatlara destek küresel ekonomide daha fazla iyileşme beklentisi ve hidrokarbon talebiyle sağlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü Pazar günü yeni koronavirüs vakalarında rekor bir artış kaydetti. Almanya’daki yaygınlık oranı 2.88’e çıktı. Bu, enfeksiyon sayısının uzun vadede hastalığı içermek için gereken seviyeden daha yüksek olduğunu gösteren bir düzey oldu. Güney Kore Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ikinci dalgada olduğunu ve böylece bir yeniden salgını tanıyan ilk ülke olduğunu söyledi.

Küresel ekonomik toparlanma beklentilerinin iyileştirilmesi, Bank of America Global Research uzmanlarının cari ve gelecek yıl için petrol fiyatları tahminini artırmasını sağladı. Banka analistlerinin tahminlerine göre, 2020 yılında Brent tipi ham petrolün, varil başına önceki 37 dolarlık tahminle karşılaştırıldığında, varil başına ortalama 43.70 $ ‘a mal olacak. Banka ayrıca 2021 ve 2022 için tahminleri sırasıyla varil başına 50 $ ve 55 $ ‘a yükseltti. WTI için yeni tahmin, varil başına önceki 32 $ ‘a kıyasla mevcut yıl için varil başına 39.70 $ ve 2021 ve 2022 için ortalama tahmin sırasıyla varil başına 47 $ ve 50 $’ dır.

Geçen hafta, OPEC+’nın toplam üretimi azaltma anlaşmasını Temmuz sonuna kadar günde 9,7 milyon varil azaltma kararı ile petrol fiyatlarına destek sağlandı. Buna ek olarak, önümüzdeki ay üretim kotalarını aşan ülkelerin, üretimdeki ek bir düşüşle azalma eksikliğini telafi etmeleri gerekecektir.

Piyasa katılımcıları, düzeltmeden daha fazla fiyat artışının mümkün olmadığını düşünüyor. Yatırımcıların dünyadaki kötüleşen epidemiyolojik durumu neredeyse tamamen görmezden geldiği göz önüne alındığında, alıcılar için bir sonraki test, ABD’de yarın piyasaya sürülecek petrol rezervleri hakkında veriler olabilir. Hisse senetlerini tüm zamanların en yüksek seviyesi ile güncellemek, inisiyatifi satıcılara taşımak için yeterli olabilir.

WTI SellLimit 40.90 TP 38.00 SL 41.60

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz