AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

WTI Petrol Satılır mı?

09 Mart 2022

WTI ham petrolü Perşembe günü düşerek varil başına 40,68 $’dan işlem gördü. Petrol, borsadaki satışların yanı sıra Ağustos ayından bu yana OPEC + ‘nın petrol üretimini artırma kararı ile baskı altına girdi.
Risk iştahındaki azalma, trader’ların ABD ve Çin arasındaki artan gerilimlere tepki göstermesiydi. Son raporlara göre, Beyaz Saray Çin Komünist Partisi üyelerinin ve ailelerinin ABD’yi ziyaret etmesini yasaklamayı düşünüyor. Çarşamba günü Washington, Çin telekomünikasyon şirketi Huawei’nin çalışanları ve Beyaz Saray’a göre Çin makamlarının ülkedeki insan haklarını kısıtlamasına yardımcı olan diğer şirketlerin çalışanları için vize kısıtlamalarını duyurdu. Buna karşılık, Çin bazı ABD yetkilileri için ülkeye giriş yasağı getirdi. Ülkeler arasındaki artan gerilim, Çin’den makroekonomik verilerin teşvik edilmesinin olumlu etkisini etkisiz hale getirdi. Ülkenin 2. çeyrekte GSYİH’si geçen yılın aynı dönemine göre % 3,2 artarken, analistlerin fikir birliği tahmininde % 2’lik bir artış önerildi. İlk çeyreğin sonuçlarına göre Çin ekonomisi % 6,8 düştü.

Piyasa katılımcıları Çarşamba günü yapılan son OPEC + toplantısının sonuçlarını analiz etmeye devam ediyor. Aynı zamanda, OPEC + ülkeleri tedarik sınırını günde 9,7 milyon varilden 7,7 milyon varile düşürmeyi kabul ettikten sonra petrol fiyatları 4 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Öte yandan, Mayıs ve Haziran aylarında anlaşma şartlarına uymayan ülkelerin, önceki aylarda fazla üretimi dengelemek için Ağustos ayında petrol üretimini daha da azaltması gerekecek. Mevcut anlaşmalara rağmen, birçok trader, Ağustos ayında petrol fiyatlarındaki en son fiyat toparlanmasının zeminindeki gerçek büyümenin günde 2 milyon varili aşabileceğinden emindir. Başka bir deyişle, arz büyümesinin talebi, dünyadaki epidemiyolojik durumun devam eden bozulmasının arka planına karşı daha yüksek bir risk taşımaktadır. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, dünkü düzeltici dinamikler bugün de devam edebilir.

WTI SellStop 40.50 TP 38.10 SL 41.20

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz