AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Yeni Zelanda doları düşüşe mahkum!

10 Mart 2022

Salı günü piyasada NZDUSD çifti ciddi bir temel baskı altında kaldı ve bunun sonucunda 0.60 seviyesine çekildi. Saat 10: 00’da günlük NZD kaybı % 0.88 buldu. Yeni Zelanda doları satışları, işlemcilerin birkaç saat önce sona eren Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın bir sonraki toplantısının sonuçlarına verdiği tepkilerdi.

Beklendiği gibi, düzenleyici kurum koronavirüsle mücadele amaçlı hükümet önlemleri ekonomide daralmaya yol açtığından, resmi faiz oranını Mart 2021’e kadar sıfıra yakın bir seviyede tutmaya karar verdi. İki ay önce RBNZ’nin anahtar oranını% 1’den% 0,25’e kadar 75 baz puan düşürdüğünü hatırlayın. RBNZ ayrıca devlet tahvili alımlarının hacmini iki katına çıkardığını söyledi. Özellikle, Yeni Zelanda devlet tahvillerinin iktisap hacmi 30 milyar Yeni Zelanda dolarından 60 milyar Yeni Zelanda dolarına yükseltilecektir. Aslında bu karar NZDUSD’nin çöküşünün ana katalizörü oldu.

Merkez Bankası’nın, kilit oranın daha da düşürülmesine veya makroekonomik durumun kötüleşmesi durumunda ulusal niceliksel genişleme programına diğer varlık türlerini dahil etmeye hazır olduğuna dair yorumda, parite üzerindeki ilave baskı da uygulandı. Piyasa katılımcıları, oranın negatif bölgede olabileceğini ciddi şekilde kabul ediyor. Yeni Zelanda Hükümeti’nin koronavirüs pandemisinin etkilerini azaltmaya çalışırken zaten yaklaşık 20 milyar Yeni Zelanda doları veya GSYİH’nın yaklaşık %6.0’sını harcadığını belirtmek gerekir. Bu fonlar sübvansiyonlara ve ücretlere gitti. Hükümetin, yıllık bütçenin sunulduğu Perşembe günü harcama hakkında ek bilgi sağlaması bekleniyor. Bununla birlikte, Yeni Zelanda’nın son 30 yılın en kötü yılını beklediğini söyleyebiliriz. Tahminlere göre, Yeni Zelanda’nın 2020’deki GSYİH’sı %8-10 aralığında bir düşüş gösterecektir. Bunu akılda tutarak, NZDUSD paritesindeki kısa pozisyonlar bir öncelik olmaya devam etmektedir. Eğer parite 0,60’ın altında birleşirse, 0,58 seviyesindeki destek azaltma hedefi olabilir.

NZDUSD SellStop 0,6010 TP 0,58 SL 0,6060

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsinize