RAMM-Hizmeti Düzenlemeleri

RAMM Hizmetinin tanımı ve özellikleri

RAMM (Risk Tahsisi ve Para Yönetimi) – Deneyimli traderların stratejilerini takip ederek ve işlemlerini kopyalayarak finansal piyasalarda gelir elde etmenizi sağlayan bir yatırım hizmeti. Profesyonel traderlar ise Stratejilerinin kullanılmasından dolayı komisyon kazanarak kâr elde etmektedir.

Trader – RAMM hizmetinde en az bir strateji oluşturan bir AMarkets müşterisi.

Yatırımcı – Traderların stratejilerine yatırım yapan bir AMarkets müşterisi.

Müşteri – Bu Düzenleme uyarınca bir Trader ve / veya Yatırımcı olarak platform üzerinde alım satım işlemleri gerçekleştiren kişi.

Yatırım hesabı (Bir stratejiye yatırım) – Yatırımcının özel bir hesabı olup seçilen Stratejinin işlemlerini kopyalamaya yöneliktir.

Strateji – Traderlar tarafından Yatırımcıları cezbetmek için sinyaller göndermek amacıyla oluşturulur.

Derecelendirme – Getiri miktarı, yatırımcı sayısı, stratejinin minimum yaşam süresi gibi özelliklerinin karşılaştırmalı bir şekilde değerlendirmesine bağlı olarak oluşturulan traderlar tarafından meydana getirilen tüm RAMM stratejilerinin listesi. Derecelendirme, RAMM hizmetini kullanan diğer yatırımcıların farklı stratejilere ilişkin istatistikleri görmelerine ve yatırım yapmak için uygun bir strateji seçmelerine olanak tanır.

Şartname – RAMM parametreleri, işlem koşulları ve gereksinimlerinin listesi.

Yatırım profili – Bir dizi parametre: Yeni bir Yatırım oluştururken müşteri tarafından ayarlanması gereken Faktör, Hedef ve Koruma.

Faktör – İşlem kopyalamadaki çarpım katsayısı, 0,1 ila 10 arasında değişir. Örneğin, faktör = 2 ise pozisyonların seçilen stratejiden iki kat daha yüksek potansiyel kâr (ve risk) ile kopyalanacağı anlamına gelir.

Hedef – yatırımınızın kâr hedefi. Hedefe ulaşıldığında, yatırımcı işlem yapmaya devam etmek istediğini teyit edene kadar işlem askıya alınır. Bunu yaparsa, yeni bir kâr hedefi belirlenmesi gerekecektir. Koruma – yatırım koruma seviyesi. Stratejinin sonucu olumsuz ise yatırımınızın ne kadarlık kısmını kaybetmek istemediğinizi gösterir. Bu düzeye ulaşıldığında, yatırımcı işlem yapmaya devam etmek istediğini teyit edene kadar işlem askıya alınır. Bunu yaparsa, yeni bir koruma seviyesinin ayarlanması gerekecektir.

“Duraklatma” modu – Alım satım işlemlerinin geçici olarak durdurulması ve Yatırımcıların tüm açık pozisyonlarının kapatılmasıdır. Duraklatma modu devre dışı bırakıldığında ve işlemler yeniden başlatıldığında, RAMM stratejisindeki tüm açık pozisyonlar Yatırım kısmında mevcut piyasa fiyatları üzerinden yeniden açılır. Bu mod genellikle paranın kısmen çekilmesi için kullanılır.

Trader ücreti – Yatırımcı tarafından stratejisini kullanması için Trader’a ödenen komisyon.

Şirket – Müşterilerine RAMM hizmetine erişim sağlayan AMarkets şirketi.

Netleştirme – sisteme göre herhangi bir zamanda her bir yatırım aracı için yalnızca bir açık pozisyon oluşturulur. Ters taraflara işlem açmaya izin verilmez.

Bu nedenle, bir yatırım aracında 1 lot hacimli açık bir alış pozisyonuna sahipseniz ve 1 lotluk sat işlemi açarsanız bu pozisyon tasfiye edilecektir.

Aynı yönde bir araç için açık bir pozisyon varsa, bu pozisyonun hacmi artacaktır. Örneğin, bu enstrümanda 1 lotluk başka bir pozisyona sahipken 1 lotluk yeni bir alış pozisyonu açarsanız, bu iki pozisyonun hacimleri toplanacaktır. Sonuç olarak, 2 lot hacimli bir açık pozisyonunuz olacak.

Bu durumda açılış fiyatı yeniden hesaplanacaktır. Ortalama açılış fiyatı bu şekilde hesaplanır: (İlk işlemin fiyatı * İlk işlemin hacmi + İkinci işlemin fiyatı * İkinci işlemin hacmi) / (İlk işlemin hacmi + İkinci işlemin hacmi).
 

1. Genel Hükümler

1.1 RAMM hizmeti Yatırımcılar ve Traderlar için tasarlanmıştır. Yatırımcıların deneyimli Traderların stratejilerini kopyalayarak finansal piyasalarda kazanç elde etmelerini sağlar. Traderlar, Stratejilerinden komisyon kazanarak kâr elde ederler.

1.2 Trader, işlem enstrümanını seçer ve RAMM’deki emir türünü kendi işlem stratejisine göre bağımsız olarak belirler, Yatırımcı ise Faktör, Hedef ve Koruma parametrelerini ayarlayarak sermaye koruma seviyelerini şahsen istediği düzeyde belirleyebilir.

1.3 Bir stratejiye yatırım yaparken fonlar Yatırımcının kişisel hesabında kalır. Yatırımcı dışında hiç kimse hesabından para çekemez veya transfer edemez. Yatırımcı, Yatırımı üzerinde tam kontrol sahibi olur – herhangi bir zamanda bir Yatırımını izleyebilir, ayarlayabilir ve kapatabilir.

1.4 Trader ücretlerinin çekilmesi ve tahakkuk etmesi de dâhil olmak üzere RAMM platformundaki tüm ödemeler ve transferler Şirket tarafından gerçekleştirilir.

1.5 RAMM platformundaki müşteri alım satım işlemlerine ilişkin Şirketin yükümlülüklerini yerine getirmeme veya uygun olmayan şekilde yerine getirme iddiaları, Müşteri Sözleşmesinin hükümlerine uygun olarak yerine getirilecektir.

1.6 Şirket, Traderların ve Yatırımcıların gizli bilgilerini üçüncü şahıslardan korumak için gerekli tüm güvenlik önlemlerini alacaktır.
 

2. Hesap açma

2.1 Şirket tarafından sağlanan RAMM hizmetini kullanmadan önce, Müşteri bu hizmeti kullanma önerisini ve avantajlarını göz önünde bulundurmalıdır. Bir RAMM hesabına kaydolmadan önce, Müşterinin şirketin internet sitesinde ve / veya Kişisel alanında bu Düzenlemelerin hükümlerini okuduğunu ve şartlarını kabul ettiğini doğrulaması gerekmektedir.

2.2 Hesap açma, Müşterinin AMarkets’teki Kişisel alanından gerçekleştirilir.

2.3 RAMM hizmetine kayıtlı her Müşteri bir Yatırımcıdır.

2.4 En az bir Strateji oluşturan bir Müşteri, Trader olur. Aynı zamanda Yatırımcı işlevselliğini de kullanabilir.

2.5 Her Müşteri yalnızca bir RAMM hesabı açabilir ve onu stratejiler oluşturmak veya sınırsız sayıda stratejiye yatırım yapmak için kullanabilir.
 

3. Yatırım yapma

3.1 Yatırımcı, Stratejilerin Derecelendirmesinden faydalanarak yatırım yapmak amacıyla herhangi bir Stratejiyi seçebilir.

3.2 Seçilen Stratejiye yatırım yapmadan önce, Yatırımcı Yatırım profilinin bir dizi parametresini belirler: Faktör, Hedef ve Koruma. Aynı zamanda, sermaye koruması riskleri sınırlar ancak kârlılığı sınırlamaz.

3.3 İlk yatırım işlemi sırasında, bir Yatırım profilinin varsayılan değerleri uygulanır. Yatırımcı, ayarları istediği biçimde özelleştirebilir. Bu ayarlar platforma kaydedilecek ve bir sonraki Yatırıma uygulanacaktır.

3.4 Yatırıma başlamak için RAMM hesabınıza para yatırmanız gerekir. Minimum Yatırım bakiyesi 100 $ ‘dır. İstenilen yatırım tutarı RAMM hesabınızdan anında Yatırıma aktarılır.

3.5 Kopyalama, yatırım yaptıktan hemen sonra başlayacaktır. RAMM stratejisinde o anda açılan pozisyonlar, yatırımınıza mevcut piyasa fiyatları üzerinden kopyalanacaktır.

3.6 RAMM platformu, yatırımın boyutuyla orantılı olarak kopyalanan pozisyonların hacmini otomatik olarak seçecektir. Bir Yatırıma kopyalanabilecek minimum işlem hacmi 0.01 lottur, bu da çok küçük yatırımlar yapmaya izin verir. Bir yatırımcının kopyalayabileceği minimum pozisyon hacmi 0.0001 lottur.

3.7 Yatırımcı, Trader’a komisyon ödemeyi kabul eder (Trader ücreti). Bu miktar Stratejinin açıklamasında belirtilir. Komisyonun boyutu, Strateji oluşturulurken Trader tarafından belirlenir. RAMM’de iki tür ücret vardır: Ciro ücreti ve Performans ücreti.

3.8 Performans ücretinin hesaplamaları, yüksek su izi (high water mark) ilkesine dayanmaktadır. Ücret, yalnızca Yatırımcı’nın kârı sürekli olarak artarsa ve önceki yüksek su izi seviyesini aşarsa ödenir. Eğer trader belirli bir işlem aralığında zarar etmeye izin verirse, Yatırımcı sonraki işlem aralıklarındaki kârları önceki zararları aşana kadar Performans ücretini ödemeyecektir.

3.9 Ciro ücreti trader tarafından belirlenebilir ve 1.000.000 USD ciro başına dolar cinsinden ölçülür. Bu tür bir komisyon, bir pozisyon açılırken veya kapatılırken hesaplanır ve ödenir. Örneğin, Yatırımcının hesabında 0.5 lot USD / CHF pozisyonu açılırsa ve stratejinin Ciro ücreti 10 USD / milyon ise Yatırımcı Tradera 0.5 USD ödeyecektir. Bu pozisyon kapandığında, Yatırımcı ek olarak 0.5 USD ödeyecektir.

3.10 Performans ücreti, her işlem döneminin sonunda veya Yatırım kapatıldığında otomatik olarak hesaplanır ve ödenir.

3.11 İşlemler ve swap için komisyon 0.01$’dan az olamaz. Bu durumda değer her zaman pozitif yönde yuvarlanır, yani daha büyük bir değere yuvarlanır. Örneğin bir Yatırımcı BRENT cinsinden 0.0004 lot yatırım kopyaladı. İşlem Hükümleri ve Koşullarına göre emtialar için komisyon lot başına 10$’dır. Böylece Yatırımcının komisyonu 10$*0.0004= 0.004$ olacaktır. Ancak komisyon 0.01$’dan az olamayacağı için yatırımcının hesabından 0.01$ alınacaktır.

Eğer Traderın ECN hesabı varsa döviz çiftleri ve metallerle yapılan işlemler için lot başına (işlem yönü başına) 2.5$ komisyon kesilecektir. Örneğin bir Yatırımcı XAU/USD çifti için 0.0091 hacminde bir işlem kopyaladı. Bir yön için lot başına 2.5$ komisyon olduğu hesaba katıldığında yatırımcıdan alınan tutar: yukarı doğru yuvarlama da hesaba katıldığında 2.5$*0.0091 = 0.03$ olacaktır.

3.12 Ciro ücreti ve Performans ücreti 0.01$’dan az olamaz.

3.13 Yatırımcı, piyasa anlık görüntüleri arasındaki dönemde müşteri terminalindeki ve RAMM platformundaki kotasyon akışına dahil olmayan ancak karşı tarafın sunucusunda bulunan fiyatlarda işlemlerin kopyalanabileceğini kabul eder.

3.14 RAMM platformundaki piyasa emirleri, Piyasa Derinliği’nde (emir defteri) bulunan fiyatlarla gerçekleştirilir. İlk seviyede talep edilen miktarın emrini yerine getirmek için yeterli likidite olmaması durumunda, beyan edilen miktar tamamen dolana kadar emir icrası bir sonraki uygun fiyat seviyesinde gerçekleşir. Çeşitli Piyasa Derinliği seviyelerinde yürütüldüğünde, fiyat Yatırım beyanında ağırlıklı ortalama olarak görüntülenir ve işlem terminalindeki kotasyonlar, keneler ve grafiklerle örtüşmeyebilir.
 

4. Raporlama dönemi

4.1 İşlem raporlama dönemi (yani işlem haftası) Yatırımcı Stratejiye katıldığında başlar.

4.2 İşlem Raporlama döneminin bitiş tarihi Cuma günüdür.

4.3 Strateji açıklamasında belirtilen Trader ücreti, her Yatırımcı için ayrı ayrı hesaplanır ve her haftanın sonunda Cumartesi günü otomatik olarak Yatırımcının RAMM hesabına aktarılır.
 

5. Stratejiler

5.1 Trader, RAMM hizmetinde sınırsız sayıda Strateji oluşturabilir. MetaTrader 4 veya MetaTrader 5’te her strateji için ayrı bir hesap oluşturulur.

5.2 Bir Strateji oluştururken, Trader aşağıdaki parametreleri belirlemelidir:

Stratejinin listesinde ve Derecelendirmede diğer kullanıcılar tarafından görülebilecek olan stratejinin adı;

Ücret oranı (performans ve devir ücreti). Ciro ücreti isteğe bağlıdır ve Trader tarafından performans ücretine ek olarak belirlenebilir. Ücret oranı ayarları, strateji oluşturulduğunda sabitlenir ve daha sonra değiştirilemez.

5.3 Yatırımcı, RAMM platformundaki Yatırımlar listesi bölümünde Stratejisindeki Yatırımları izleyebilir.
 

6. Hesabın fonlanması

6.1 RAMM hesabına para yatırmak için Müşterinin Kişisel alanından bir para yatırma talebi göndermesi gerekir.

6.2 Para yatırma talebi işlendikten sonra, karşılık gelen tutar Müşterinin Cüzdanından düşülür.
 

7. Fonların çekilmesi

7.1 RAMM hesabından para çekmek için Müşterinin Kişisel alanından bir para çekme talebi göndermesi gerekir.

7.2 RAMM hesabından para çekme işlemi, Müşterinin Cüzdanına aynı para biriminde dahili transfer yoluyla gerçekleştirilir.

7.3 Para çekme talebi yerine getirildikten sonra, Yatırım bakiyesi gereken minimum seviyeden daha az olmamalıdır (madde 3.4).

7.4 Tüm fonları çekmek için Müşteri öncelikle tüm aktif Yatırımları kapatmalıdır.
 

8. İşlem faaliyetleri

8.1 Trader, MetaTrader 4 veya Metatrader 5 platformunda ticari işlemler gerçekleştirir. Metatrader 5 platformunda bir işlem hesabında farklı finansal araçlar için birkaç açık pozisyon olabilir. Ancak bu hesapta, herhangi bir zamanda işlem aracı başına yalnızca bir açık pozisyon oluşturulabilir. Bu sisteminin adı netting. Emirlerin değiştirilmesi de dahil olmak üzere bu alım satım işlemleri yatırımcı hesabına kopyalanır. Yatırımcı aynı zamanda RAMM platformunun ilgili bölümünde hesabındaki tüm işlem faaliyetlerini izleyebilir.

8.2 Farklı finansal enstrümanlar için tek bir Strateji içerisinde birkaç açık pozisyon olabilir. RAMM platformunda pozisyonlar, işlem enstrümanı başına sadece bir açık pozisyona izin veren ağ sistemine uyumlu bir şekilde görüntülenir. Piyasa emri gerçekleştirildiğinde, hacim, işlemin yönüne bağlı olarak enstrümanın mevcut açık pozisyonuna eklenir veya açık pozisyondan çıkarılır ve bu işlemin kaydı yatırım tablosuna eklenir.

8.3 Alım satım işlemlerini gerçekleştirirken, Trader, hesabının türüne bağlı olarak alım satım işlemlerine ilişkin Düzenlemelere göre yönlendirilmelidir. Bu düzenlemeler Müşterinin Kişisel alanında mevcuttur.

8.4 Traderın Talimatları, Strateji içerisindeki diğer yatırımlarda hangi emirlerin oluşturulduğu, silindiği veya değiştirildiğine bağlı olarak, Traderın yatırımlarıyla ilgili Emirlerinin oluşturulması, silinmesi veya değiştirilmesinin yanında sinyal üretilmesiyle neticelenir.

8.5 RAMM platformu tarafından bir pozisyon açma sinyali alındığında, sistem bu Stratejinin her aktif Yatırımı için hesap yapar ve emir oluşturur. Yatırım hacmi, Madde 3.6’ya göre Yatırım profili ayarlarına bağlı olarak RAMM hizmeti tarafından otomatik olarak hesaplanır.

8.6 Yatırım Zararı kesme (Stop Out) ile kapatılabilir. Bu, Yatırımın Öz kaynağının marja oranının Zararı kesme (Stop Out) seviyesinin altına düşmesi durumunda, yatırımcının rızası olmaksızın ve yatırımcıya önceden bildirimde bulunmaksızın açık pozisyonların zorunlu olarak kapatılmasıdır.

8.7 Yatırım için Stop Out değeri %20 olarak belirlenmiştir.

8.8 Yatırımcı, Yatırımındaki pozisyonlarını ancak tasfiye sürecinde kapatabilir. Bir Yatırım Yatırımcı tarafından kapatılırken, tüm açık pozisyonları anlık piyasa fiyatları üzerinden kapatılırken, stratejide kalan Yatırımlar üzerindeki pozisyonlar değişmeden kalır.

8.9 Yatırımcı ve Trader, stratejinin toplam karlılığı -%99 ve daha düşük seviyeye ulaştığı zaman stratejinin kopyalanamayacağını ve işlemlerin aktarılamayacağını bilmelidir. Yatırımcı tarafından işlemlerin tekrar kopyalanmaya başlaması için strateji karlılığının -%99 seviyesinin üstüne çıkması gereklidir. Bu aşamada trader tarafından işlemde yön değişikliği yapılması neticesinde yatırımcı tarafında pozisyon tamamen kapatılacaktır.

8.10 Riskten korunma pozisyonu muhasebe sistemine sahip bir Yatırımcının hesabına bir alım satım sinyalini kopyalamak için yeterli serbest marj olmaması durumunda, bu alım satım sinyali atlanacaktır ve alım satım kopyalanmayacaktır. İlgili girdi sunucu günlük dosyasında görüntülenir.
 

9. Fonların mahsup edilmesi

9.1 Her bir işlem raporlama döneminin sonunda, RAMM sistemi tüm Yatırımlar için düşüş miktarını hesaplar. Yatırımcı ücreti de raporlama döneminin sonunda hesaplanır ve ödenir.

9.2 Yatırım düşüşü aşağıdaki şekilde hesaplanır:

9.2.1 Bir Yatırım oluşturulduğunda, sıfır düşüşe sahiptir.

9.2.2 Her işlem haftasının sonunda:

 • Raporlama döneminin sonunda kayıplar kaydedilirse, Yatırımın düşüşü zarar tutarı kadar artar.
 • İşlem haftası net pozitif (kâr) ile kapatıldıysa:
 • Yatırım, bir işlem haftasının başında sıfır düşüş yaşadıysa, düşüş değişmeye devam eder.
 • Bir işlem haftasının başında bir düşüş olduysa ve Yatırımda elde edilen kâr, düşüşten daha azsa, Yatırım düşüşü, kâr miktarı kadar azaltılır.
 • Bir Yatırımdaki düşüş, önceki değeri sıfırdan farklıysa ve alınan kâr bu değerden büyük veya bu değere eşitse sıfıra eşitlenecektir.

9.3 Trader ücreti Madde 3.9’a göre hesaplanır.

9.4 İşlem haftasının sonunda kâr elde edilmişse, Strateji Ücreti (performans ücreti) hesaplanır:

9.4.1 Yatırım, işlem raporlama döneminin sonunda bir düşüş içindeyse, Strateji ücreti sıfıra eşittir ve Traderın hesabına komisyon yatırılmaz.

9.4.2 Yatırımdaki düşüş sıfıra eşitse, Strateji Ücreti, haftalık kâr ile raporlama döneminin başlangıcındaki yatırım düşüşü (varsa) arasındaki farkın Ücret Oranıyla çarpımına eşittir.

9.5 Performans ücretine ek olarak, Trader Ciro ücreti de belirleyebilir.

9.6 Ciro ücreti, bir pozisyon açılırken veya kapatılırken hesaplanır ve ödenir ve 1.000.000 USD ciro başına dolar cinsinden ölçülür.
 

10. Yatırımcı ve Trader’ın Sorumlulukları

10.1 Yatırımcı ve Trader şunları garanti eder:

 • Şirket Müşterisi olarak kayıt sırasında ve ayrıca bu Düzenlemelerle ilgili tüm belgelerin işlenmesi esnasında verdikleri bilgiler ve kişisel verilerin tam ve doğru olduğunu;
 • Şirketin düzenleyici belgelerini ve hükümlerini okuduklarını, anladıklarını ve kabul ettiklerini;
 • bu Düzenleyici hükümlerin uygulanmasına ilişkin eylemlerinin sonuçlarını tam olarak anladıklarını garanti eder.

10.2 Trader, Stratejideki açık pozisyonlarının hacmini izlemeli ve gerekirse ayarlamalıdır.

10.3 Yatırımcı ve Trader, şifrelerini işlem platformundan ve Kişisel hesap alanından üçüncü şahıslara devretme hakkına sahip değildir ve güvenliği ile emniyetini sağlamayı taahhüt ederler. Bu Düzenlemenin uygulanması ile ilgili olarak gerçekleştirilen ve / veya kullanıcı adı ve şifre kullanımı ile ilgili tüm eylemler ve faaliyetler, söz konusu bilgilerin sahipleri tarafından gerçekleştirilmiş sayılır. Şirket, kayıt verilerinin üçüncü şahıslar tarafından yetkisiz kullanımından sorumlu tutulamaz.

10.4 Yatırımcı ve Trader şu haklara sahip değildir:

 • Şirket adına herhangi bir sorumluluk üstlenme veya Şirketi herhangi bir yükümlülük altına sokma;
 • Şirketin marka adını ve / veya ticari markasını kullanma;
 • Şirket ile ilgili herhangi bir yayın ve duyuruyu kitle iletişim araçlarında yayınlama veya bunlara yardımcı olma, Şirket ile ilgili makale ve mektupları yayınlama veya dağıtma veya Şirketin izni olmadan bu tür yazı ve mektupların herhangi bir gazete, dergi ve diğer süreli yayınlarda, internet bloglarında ve forumlarda yazılmasına yardımcı olma;
 • Şirket adına veya Şirketin marka adını ve / veya ticari markasını kullanarak herhangi bir ödemeyle ilgili olarak herhangi bir garanti, vaat verme veya duyuru yapma;
 • Şirkete herhangi bir zarar verebilecek diğer herhangi bir işlemi gerçekleştirme veya üçüncü şahıslardan Şirket aleyhine açılan herhangi bir dava veya iddiayı gündeme getirme hakkına sahip değildir;
 • Trader veya Yatırımcı tarafından bu Yönetmelik hüküm ve koşullarının ihlali sonucunda Şirket aleyhine herhangi bir iddiada bulunulması/ dava açılması durumunda, Trader veya Yatırımcı, bu ihlallerin sonucu olarak oluşan tüm zararları (giderleri) Şirkete geri ödemeyi taahhüt eder.

 

11. Yatırımın tasfiyesi

11.1 Yatırımcı, Yatırımını istediği zaman kapatabilir. Bir Yatırım kapatılırken, tüm açık pozisyonları cari piyasa fiyatları üzerinden kapanır. Trader ücreti hesaplanır ve ödenir. Bundan sonra para Yatırımdan RAMM hesabına aktarılır.

11.2 Bir Yatırımcı, halihazırda alınıp satılamayan enstrümanlar için (örneğin hafta sonu boyunca) açık pozisyonları olan bir yatırımı kapatmak için bir talimat gönderirse, bu pozisyonlar alım satım yeniden başlatıldığında kapatılacaktır.

11.3 Tasfiye edilmiş bir Yatırım işlemi geri alınamaz, ancak bir Yatırımcı aynı Stratejide yeni bir Yatırım oluşturabilir.

11.4 Kapatılma neticesinde sıfırlanmış bir stratejideki yatırım geri alınamaz fakat yatırımcı farklı bir stratejiye yeniden yatırım yapabilir.
 

12. Stratejinin tasfiyesi

12.1 Trader, Stratejiyi istediği zaman kapatabilir. Bir Stratejinin tasfiye edilmesi anında açık pozisyonları varsa, hepsi cari piyasa fiyatları üzerinden otomatik olarak kapatılacaktır.

12.2 Bir Strateji kapatılırken, tüm Yatırımları kapatılır, Trader ücreti hesaplanır ve ödenir ve Stratejiden gelen fonlar RAMM hesabına aktarılır.

12.3 Tasfiye süreci geri alınamaz: Strateji kapatıldıktan sonra yeniden eski haline getirilemez.

12.4 Şirket aşağıdaki durumlarda Stratejiyi tasfiye etme hakkını saklı tutar:

12.4.1 Hileli faaliyetten şüphelenildiğinde (Tradera önceden e-posta ile bildirimde bulunmak suretiyle),

12.4.2 Diğer nedenlerden dolayı (Şirketin kendi takdirine bağlı olarak, önceden haber vermeksizin ve sebebini açıklamadan).

12.5 Strateji aşağıdaki durumlarda otomatik olarak arşivlenecektir:

 • 30 gün içinde hesapta alım satım işlemi veya trade faaliyeti olmayan işlem yapılmamış;
 • hesapta açık emir bulunmamakta.

12.6 Strateji otomatik olarak arşivlendiği zaman bu stratejiye bağlı olan tüm aktif yatırımlar kapatılacaktır ve strateji üzerindeki yatırım fonları, yatırımcıların hesabına otomatik olarak aktarılacaktır.

12.7 Toplam karlılık oranı -%100 olduğu zaman, Şirket bu stratejiyi otomatik olarak tamamen kapatma hakkını saklı tutar.
 

13. Süre ve Değişiklikler

13.1 Bu Düzenlemeler Müşteri tarafından kabul edildikleri anda yürürlüğe girer ve Müşteri Sözleşmesinin feshi üzerine feshedilmiş olarak kabul edilecektir.

13.2 Müşteri, en az 3 (üç) takvim günü önceden Müşteriye yazılı bildirimde bulunmak suretiyle, Şirketin kendi takdirine bağlı olarak herhangi bir zamanda bu Düzenleme hükümlerinde değişiklik yapma hakkına sahip olduğunu kabul eder. Bu tür değişiklikler, bildirimde belirtilen tarih itibariyle yürürlüğe girecek ve Müşteri için bağlayıcı olacaktır.

13.3 Buradaki elektronik iletişim araçlarından biri yazılı bildirim olarak kabul edilecektir: e-posta; Platformdaki bildirim; Şirketin internet sitesindeki duyurular.
 

14. Risk açıklaması

14.1 Şirket herhangi bir kazanç ve kâr garantisi vermez. Bir işlem stratejisinin geçmişte başarısı, gelecekte aynı başarıyı göstereceğini garanti etmez.

14.2 Yatırımcı ile Trader arasındaki bireysel anlaşma ve düzenlemelere uyulmamasından Şirket sorumlu değildir. Garantili getiri ve kâr oranları ile potansiyel tazminat ödemelerine ilişkin her türlü söz, kasıtlı olarak yanıltıcı bilgi olarak yorumlanmalıdır.

14.3 Yatırımcı ve Trader, aşağıdaki risklerin neden olduğu doğrudan zarar veya kâr kaybı şeklindeki olası mali kayıpları kabul eder:

 • Finansal piyasalarda başarılı işlemler gerçekleştirmek için Trader’da gerekli bilgi ve becerinin eksikliği;
 • Traderın Strateji üzerindeki kontrolünü kaybetmesi;
 • Stratejiye erişim ve yönetimde üçüncü tarafların katılımı;
 • Yatırımcı veya Trader tarafından bu Düzenlemelerin yanlış anlaşılması veya yanlış yorumlanması;
 • Müşterinin hesabındaki işlem faaliyetleriyle ilgili olarak Şirket aleyhine öne sürülen bir iddianın doldurulmasında gecikme yapılması;
 • Hesaplar arasındaki fon transferlerinde öngörülmeyen gecikmeler veya para yatırma / çekme taleplerinin işlenmesinde veya bir hesabın veya Yatırımın kapatılması taleplerinde gecikmeler;
 • Bir Stratejinin tasfiyesi;
 • Teknik arıza ve bu arızanın sonuçları;
 • Slipaj risklerine maruz kalma olasılığı.

14.4 Şirket, yukarıda belirtilen riskler ve bunların sonuçlarına ilişkin durumlardan hiçbir şekilde sorumlu olmayacaktır.
 

15. Muhtelif Hükümler

15.1 Bu Düzenlemenin hükümlerinin uygulanmasına ilişkin Şirket ve Müşteriler arasındaki her türlü anlaşma posta, e-posta, faks ya da belgenin Şirketten veya Müşteriden geldiğini doğrulamaya izin veren başka herhangi bir iletişim yöntemi yoluyla yapılabilir.

15.2 Bu Düzenlemenin bir veya daha fazla maddesinin herhangi bir nedenle geçersiz, butlan ve hükümsüz hale gelmesi durumunda, buradaki diğer herhangi bir maddenin geçerliliğini etkilemeyecektir.

15.3 Bu Düzenlemenin metninde bulunan terimlerin açık ve net bir yorumunun bulunmaması durumunda, aşağıdaki şekilde yol gösterilmelidir: ilk olarak, Kişisel alanında ve Şirketin internet sitesinde yayınlanan ilgili Düzenleyici belgelerde sağlanan tanıma (Müşteri Sözleşmesi hariç), ikinci olarak Müşteri Sözleşmesinde sağlanan tanıma bakılmalıdır.

15.4 Şirket, işletme, kâr veya itibar kaybı da dâhil olmak üzere doğrudan, dolaylı, tesadüfi veya sonuç olarak ortaya çıkan herhangi bir kayıp veya zarardan hiçbir koşulda sorumlu olmayacaktır. Şirket, Hizmetin gecikmelerinden ve arızalarından veya Müşteri tarafından Hizmet ile çalışmak için kullanılan iletişim araçlarından, ayrıca Şirketin sunucuları ve RAMM hizmetleri arasındaki iletişimden, nedenleri ne olursa olsun, bunlarla sınırlı kalmamak üzere teknik arızalardan, yazılım veya donanımların işletilmesindeki hatalardan ayrıca borsaların, hükümetlerin veya düzenleyici kurumların eylemlerinden, savaşlar terörizm veya Şirket ya da RAMM hizmetinin kasıtsız eylemlerinden sorumlu değildir.

15.5 Müşteri, belirli bir RAMM stratejisinin getiri eğrisinin, bu stratejiye bağlı bir MetaTrader işlem hesabının getiri eğrisinden farklı olabileceğini kabul eder. Bunun nedeni, RAMM’deki getiri eğrisinin, RAMM sistemindeki referans hesabına kopyalanan sinyallere dayalı olarak oluşturulmasıdır.

15.6 Şirket, Strateji’deki Yatırımcıların toplam özkaynaklarının eşiği aşması durumunda, Yatırımcı’nın hesabındaki kaldıraç oranını güncel Kaldıraç Bilgilerine göre değiştirme hakkını saklı tutar.

15.7 Şikayetler, ortaya çıkan ihtilaftan itibaren üç iş günü içinde Şirket tarafından kabul edilecektir. Müşteri, şikayette geç bulunması durumunda Şirketin şikayeti reddetme hakkına sahip olacağını kabul ve beyan eder. Tüm şikayetler, alındığı tarihten itibaren beş iş günü içinde değerlendirilecektir. Bazı durumlarda, değerlendirme süresi uzatılabilir. Müşterinin talebinin halihazırda işleme alınmış olması durumunda, müşterinin Şirketin resmi yanıtına beş iş günü içinde cevap vermemesi halinde talep kapatılmış sayılacaktır.
 

AMarkets LTD,
Beachmont Business Centre, 272, Kingstown,
Saint Vincent and the Grenadines
[email protected]
Son revizyon tarihi 18/05/2022